Mastňácky domáci langoš

A tiltott gyümölcs mindig édesebb.
Maďarské príslovie

Langoš! Tiež máte pocit, že v devädesiatkách ste si ho mohli kúpiť takmer na každom rohu a teraz nič? Že by moderná doba, fancy bistrá a hipsta kaviarne tomuto maďarskému vynálezu neželali?

Rozhodol som sa dôvodmi absencie langošov príliš nezapodievať a zobrať výrobu do vlastných rúk. Po preštudovaní desiatok receptov na zaručene pravé hungariš langoše a piatich viac či menej úspešných pokusoch som vo finále.

A tak sa dnes s vami môžem podeliť o recept na fajný langoš, ktorý je poctivo mastňáčky, nadýchaný a na správnych miestach chrumkavý. Tak až najbližšie budete mať cheat day, pustite sa do toho. Úspešné varenie a dobrú chuť :)

Suroviny:
500 g hladkej múky
250 ml mlieka
180 ml bieleho jogurtu
30 g droždia
1 lyžička jedlej sódy
1 lyžička krupicového cukru
1 lyžička soli
veeeeľa oleja

Postup:
V jednej mise zmiešajte lyžicu múky, droždie, cukor, 100 ml mlieka a nechajte zakryté oddychovať 20 minút, kým sa spraví kvások. V druhej mise zmiešajte zvyšok múky a mlieka, sódu, soľ a jogurt. Kvások a zmes z druhej misy spojte a vypracujte  cesto, ktoré nechajte 30 minút oddychovať. Naolejujte si ruky a vytvarujte z cesta menšie bochníčky. Každý potom roztiahnite do tvaru langoša. Na panvici rozohrejte olej – toľko, aby v ňom langoše pekne plávali. Smažte dozlatova. Nechajte trocha odkvapkať na papierovej utierke, nech vás žlčník nechytí. Ozdobte podľa chuti cesnakom, kyslou smotanou, kečupom, strúhaným syrom či slivkovým lekvárom :)