Tip na výlet: Urbanove sestry

Najkrajšie stromy sú na Horehroní.
Kristina

Rok 2020 nám všetkým vytrel zrak. Už v jeho prvých mesiacoch sa zmenilo veľa vecí, okrem iného aj cestovné plány mnohých z nás. A tak som aj ja miesto v júni na Mallorku smeroval v auguste na Horehronie. Že by som tým ale prišiel o stredomorskú atmosféru, sa rozhodne povedať nedá...

Výber ubytka som, ako zvyčajne, vložil do rúk Miss T, môjho booking džíniusa a travel menežeris v jednej osobe. Voľba padla na Urbanove sestry, trojicu čarovných chát na okraji Čierneho Balogu. Konkrétne na Chatu 1, v ktorej vám fakt, že nie ste v domčeku pri mori, pripomenie akurát tak z pastvín znejúca kravská zvonkohra.

Chata je dvojpodlažná s 3 spálňami na poschodí, veľkým obývacím priestorom, kuchynským a jedálenským kútom na prízemí. Vybaveniu dominujú prírodné materiály, ručná práca a zemité farby. Veľké plusy udeľujem za závesné hojdacie kreslo, piecku na drevo a terasu. Chlpatým členom rodiny je vstup povolený :)

Čerešničkou na torte tohto ubytovania je Lucia, pani majiteľka, z ktorej pohostinnosti a ústretovosti by si mohol vziať príklad nejeden hoteliér. V chate nás privítala presne v dohodnutý čas aj s čerstvým chlebíkom, vianočkou a ovocnou misou. Pridala tipy na overené koliby aj výlety po okolí.

Pretože sme po ceste mali hlad v očiach, ktorý hrozil tým, že mu prichystaný proviant bude málo, rovno nám predstavila aj ohnisko a prenosný gril. Lebo keď vie niekto rozžhaviť slaninku a špekáčiky, hneď je náš kamarát. A treba povedať, že sme mali mastné kútiky takmer po celý pobyt.

Kopcov a údolí, kde sa dajú túčiky vybehať, je tam naštastie neúrekom. Aj najkrajšie stromy tam sú. No o tom už celému Slovensku aj Európe spievala Kristina. Tak definitívne, nie je to hoax.

S tými kopcami sa to má ale tak... Pripravte sa na to, že každý kopec je asi tak dvakrát vyšší, ako sa vám to javí od chaty. A cesta na jeho vrchol vám potrvá asi trikrát dlhšie, ako predpokladáte. A nie, nesľubujte svojej polovičke, že jej odtiaľ nadol zamávate. Fakt vás nebude vidno tak dobre, ako si myslíte. No lebo už som vám hovoril, že je to vyššie, ako sa zdá.

Kravský orchester už som v úvode spomínal. No tento highlight, kvôli ktorému vám odporúčam vydať sa do Urbanových sestier v lete, si zaslúži opakovanú zmienku. Taký ľúbozvučný hudobný podmaz, ktorý hrá neúnavne od rána do večera, totiž len tak niekde nezažijete. Kravky so sebou, ako sa patrí, berú na špacírku aj baču. Keď ho žapočujete volať "Ivan, Ivan!", neľakajte sa, to sa mu len zatúlal ovčiacky pes.

Miestni obyvatelia sú veľmi milí a zhovorčiví. Ak ste vyšli zo cviku, čo sa small talkov týka, vopred trocha potrénujte. Najmä ak budete pobývať práve v Chate 1, ktorá stojí rovno pri chodníčku. Okoloidúci sa vám prihovoria aj niekoľkokrát za deň. Veď aby reč nestála :)

Rozhodne sa nezabudnite povoziť miestnym unikátom, úzkokoľajnou lesnou Čiernohorskou železnicou. Premáva na trasách Chvatimech – Hronec – Čierny Balog, Čierny Balog – Dobroč a Čierny Balog – Vydrovo. V poslednom menovanom nájdete aj Lesnícky skanzen.

Viem, doba momentálne cestovaniu naklonená nie je. No ak vás tento tip na ubytko oslovil a ste tak trocha strelci, booknite si jar či leto v Urbanových sestrách už teraz. Zvyčajne majú plný kalendár a aspoň sa budete mať na čo tešiť :)