Tip na výlet: Zikmundov

Once a year, go someplace you've never been before.
Dalai Lama

Za 33 rokov, čo som na tomto svete, som toho precestoval pomerne dosť. Aj vďaka práci DJa som zablúdil nielen do mnohých kútov Európy, ale aj vzdialeného Mexika či Japonska. No ešte predtým, počas vysokej školy, som griloval burgery v Montane a lovil ryby na Aljaške. Keď už som bol veľký chlap, splnil som si dokonca aj svoj sen vidieť na vlastné oči tenisový grandslam u protinožcov v Melbourne. Ale o tom niekedy potom...

Na všetky miesta, kam ma osud či Booking.com zavial, spomínam rád. Na jedno unikátne však myslím viac ako na iné. Zikmundov.

Zikmundov je čarovný penzión, ktorý stojí v srdci prírodného parku Chřiby. Len hodinku cesty autom z Brna, z ruchu mesta do zenu prírody. Nehrá sa tu na pravidlá ani žiadne "musíme" či "mali by sme". Jediná podstatná vec? Neponáhľať sa...

Chcete si ráno prispať a ešte poleňošiť v perinách? Žiadny problém. Raňajky tu totiž nie sú "od–do", ale vtedy, keď ste ready do nového dňa. Z bohatej ponuky dobrôt si isto vyberiete. Pán šéfkuchár vám rád pripraví aj omeletu či palacinky, alebo dokonca praženicu podľa vašej babky, keď mu prezradíte recept. No a po voňavej káve už máte celý deň len pre seba.

Vyberte sa na dlhú prechádzku okolitými lesmi alebo prejdite len pár krokov po pastvine za miestnymi zvieratkami. Kravky a ovečky vám ostatne budú robiť príjemnú zvukovú kulisu celý pobyt. Ak máte lenivý deň a nechce sa vám nič, zavŕtajte sa do perín s knižkou alebo len tak relaxujte vo vyhrievanej kadi.

Kuchyňa je tu stále otvorená, doslova. Až vám zaškvŕka v bruchu, zastavte sa tam. Na malý hlad si stačí uloviť niečo z ovocnej misy, pri veľkom oddchytiť vládcu kuchyne a jednoducho mu popísať, na čo máte práve chuť. Jedálny lístok je totiž ďalšia vec, na ktorú sa tu nehrá.

Garantujem vám, že jedlo vás tu nesklame. Nie nadarmo je tu okrem raňajok v cene pobytu aj trojchodová večera. Lebo o majstrovsky spracované lokálne suroviny by bol jednoducho hriech sa nepodeliť. Odporúčam sa teda navečer troška vyhladovať a spraviť si tak miesto na zostavu predkrm, hlavný chod a dezert.

A čo je najlepšie? "Cíťte sa ako doma" tu nie je prázdna fráza. Preto ak preferujete špecifický spôsob stravovania, alebo máte potravinovú alergiu či intoleranciu, radi vám pripravia verziu pokrmu na mieru. A tak som sa aj ja napchával nielen smotanovou zmrzlinou, ale kradol aj z ovocného sorbetu Miss T, ktorá nie je kamoška s laktózou. Win-win :)

A teraz k tomu najpodstatnejšiemu: Či sú tunajšie izby ozaj také legendary. My sme navštívili Zikmundov na jar 2019 a ubytovali sme sa v čerstvo novej izbe Na Samote, ktorá stojí v súkromí mimo hlavnú budovu.

A boli sme nadšení. Spústa priestoru, dokonalá posteľ Hästens, veľké filmové plátno a audio systém od Bang & Olufsen. A k tomu súkromná  vyhrievaná kaďa ako bonus. To všetko zabalené do smart home experience, kde plno vecí ovládate jednoducho pomocou tabletu.

Určite ale nesiahnete vedľa s výberom hociakej izby. Osobne by som si rád zažil ešte Acquario alebo Vzduchoplaveckú. Vrabci na streche, či skôr hashtagy na Instagrame, si dokonca čvirikali, že zikmundovskí pripravujú ďalšie nové izby a tie bude tiež treba otestovať :)

Tak snáď čoskoro, Zikmundov...